Saffranskaka/Mjuk pepparkaka
En saftig, mjuk och mycket god kaka som kan smaksättas med antingen pepparkakskryddor eller saffran. Mejerifri, nötfri, glutenfri och sockerfri!
Tips! Jag brukar klä formar med bakplåtspapper för att undvika att det fastnar och när kakan är klar är den enkel att lyfta ur med hjälp av pappret. För att pappret ska vara mer lätthanterligt kan man knyckla ihop hela pappret och sedan veckla ut det igen.
Det är en del som har undrat över att den kallas för mejerifri med tanke på att den innehåller smör. Inom LCHF har det varit accepterat med smör även inom mejerifritt, men vill man att det ska vara 100% mejerifritt, så tar man självklart ett mejerifritt alternativ till fett, som till exempel kokosolja eller liknande som funkar för just dig.
Ingredienser
Instruktioner
- Sätt ugnen på 150 c vid varmluft. 175 c vanlig
- Blanda alla torra ingredienser i en bunke
- Smält smöret/kokosolja.
- Häll över i en avlång brödform klädd med bakplåtspapper och grädda i ca 30 min
- Låt svalna
Provbakar just nu detta recept och det ska bli spännande att smaka. Jag använder gärna smör, men för dem som undviker laktos och mejeri blir det lite missvisande att skriva att receptet är mejerifritt då det innehåller smör. Går det att baka även med kokosfett?
Mejerifri med smör?
Jag har förtydligat detta i inlägget nu.